Władysław Kolasa


KARTKA Z DZIEJÓW KOMPUTERYZACJI BIBLIOTEK POLSKICH
(rola Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich) 
// Bibliotekarz. – 2000, nr 3, s. 7–11.
Toż w wersji węgierskiej: A Lengyel Könyvtárosok Egyesülete és a könyvtárak számítógépesítése / transl. Tibor Futala . – In: Tudományos és Műszaki Tájékoztatás – Könyvtár és információtudományi szakfolyóirat.- Budapest, 48. évfolyam (2001) 12. szám. – Tryb dostępu: http://tmt.omikk.bme.hu/show_news.html?id=843&issue_id=33 


 Wkład Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w rozwój nowoczesnych rozwiązań w polskim bibliotekarstwie wydaje się niewątpliwy. Trudno jednak przypisać mu jednoznaczne miejsce wśród inicjatorów i koordynatorów automatyzacji, co wynika głównie z faktu, że jeszcze do niedawna komputeryzację wiązano bardziej z działalnością ośrodków informacji naukowej i ich usługami serwisowymi niż z tradycyjnie rozumianym bibliotekarstwem. Współcześnie rozróżnienie takie nie jest już tak oczywiste, zaś granica uległa stopniowemu zatarciu. Niezależnie od powyższych rozróżnień – przyjmijmy – że na polską drogę ku automatyzacji złożyły się wspólne wysiłki zarówno wielu organizacji branżowych i grup nieformalnych, jak również wkład indywidualnych osób zafascynowanych rozwojem technologii. Rola Stowarzyszenia wyrażała się więc bądź w inspirowaniu konkretnych przedsięwzięć, bądź w aktywnym współudziale, bądź indywidualnym zaangażowaniu członków.

Proces automatyzacji w polskim bibliotekarstwie nie jest jednak – jak mogłoby się to wydawać – owocem ostatniej dekady, choć rzeczywiście dopiero w ostatnich kilku latach nastąpił w tej dziedzinie istotny postęp. Poprzedziły go ponad trzydziestoletnie doświadczenia światowych bibliotek i instytutów informacji oraz nieśmiały próby polskiego bibliotekarstwa podejmowane już od połowy lat sześćdziesiątych[1]. Zaznaczyć należy, że również rola komputerów podlegała w tym czasie istotnej ewolucji. Początkowo zastosowano je do selektywnej dystrybucji informacji i redagowania wydawnictw informacyjnych (tworzenie indeksów i sortowanie), następnie poszerzono ich funkcję do obsługi dużych baz danych i przetwarzania zbiorów pełnotekstowych, by wreszcie użyć je do sterowania systemami zintegrowanymi, komunikacją i zastosować do multimediów.

Jednym z pierwszych był systemem ARKA służący do wspomagania prac redakcyjno–wydawniczych i katalogowych (katalogi CKKZ, CKBCzZ)[2], nad którym prace w Bibliotece Narodowej w Warszawie podjęto już w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Projekt ów, mimo częściowej realizacji, nie zyskał jednak szerszego rozmachu. Większe znaczenie miały natomiast samotne prace Politechniki Wrocławskiej nad tworzeniem zautomatyzowanych systemów informacyjnych (z wykorzystaniem maszyn ODRA 1300 i RIAD) podjęte w tamtejszej Bibliotece Głównej już od początku lat siedemdziesiątych – w 1974 eksploatowano już pierwszą bazę danych (INSPEC). W kolejnych latach komputeryzacja wkroczyła do Biblioteki Narodowej (system SABINA), CINTE, bibliotek politechnik : Warszawskiej, Poznańskiej, czy Szczecińskiej oraz wybranych zespołów regionalnych, by wspomnieć o krakowskim systemie KRAKUS.

Czynnikiem, który wyznaczał wówczas tempo komputeryzacji była przede wszystkim dostępność międzynarodowych baz danych (PASCAL, INSPEC czy ASSISTENT), czemu wtórował radykalny wzrost liczby nowych publikacji oraz konieczność wymiany informacji na nośnikach maszynowych – do czego zachęcała przynależność do systemów międzynarodowych. Do końca lat osiemdziesiątych eksploatowano w kraju 19 baz krajowych oraz około 20 zagranicznych. Reasumując osiągnięcia tego okresu należy pamiętać, że zakres komputeryzacji był ściśle ograniczony przez bariery techniczne i ekonomiczne. Mówiąc ściślej : dostępny wówczas sprzęt (komputery III generacji), poza wysoką ceną, znacznymi gabarytami i energochłonnością cechowała skomplikowana obsługa, co w praktyce oznaczało konieczność pośrednictwa informatyków. Nie dziwi więc fakt, że decyzję o ich zastosowaniu podejmowano tylko w przypadkach koniecznych.

Przełom przyniosły dopiero lata osiemdziesiąte wraz z błyskawiczną karierą mikroinformatyki, którą zapoczątkowało upowszechnienie się pecetów (1981). Szybko okazało się, że mikrokomputery pod względem mocy obliczeniowej w niczym nie ustępują dużym maszynom poprzedniej generacji i z powodzeniem nadają się do zastosowań profesjonalnych. Fakt ów szybko stał się motorem bezprecedensowej kariery przyjaznego użytkownikowi oprogramowania biurowego i różnorodnych aplikacji użytkowych, w tym systemów obsługi baz danych. Równolegle z jego rozwojem następował dalszy wzrost wydajności, rosła sprzedaż komputerów i malały ich ceny. W przeciągu kilku lat nastąpiło przekroczenie progu umasowienia. Bez większego trudu możliwe stało się zastosowanie komputera do prac bibliotecznych, i to bez względów na jej wielkość i charakter świadczonych usług. Z tą myślą opracowano przyjazne dla użytkownika systemy obsługi baz danych i pakiety zintegrowane, by wspomnieć tylko uniwersalną dBASE czy stricte bibliograficzny ISIS, opracowany w 1985 na zlecenie UNISCO  i przeznaczony do bezpłatnej dystrybucji.

W kraju dostęp do zachodniej technologii skutecznie ograniczało jednak embargo, a pecety (z nielicznymi wyjątkami) raczej rzadko instalowano w polskich bibliotekach i ośrodkach informacji. Zmianę sytuacji przyniósł dopiero rok 1989 i uchwalone w sierpniu zniesienie ograniczeń eksportowych[3], co uruchomiło zalew krajowego rynku tanimi komputerami klasy PC. Łatwo więc skonstatować, że realne warunki na komputeryzację przyniosły dopiero pierwsze lata bieżącej dekady – w które Polska wkraczała ze skromnym doświadczeniem i wieloletnim zapóźnieniem technologicznym.

***

Wkład Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w rozwój komputeryzacji polskich bibliotek zaznaczył się w dwu aspektach : organizacyjnym, który towarzyszył inicjowaniu konferencji, spotkań roboczych, seminariów, ekspertyz, współpracy z środowiskiem międzynarodowym i fundacjami oraz szkoleniowym, który najmocniej zaznaczył się w akcji wydawniczej. Warto wspomnieć również o wysiłkach SBP na rzecz popularyzacji idei komputeryzacji i próbach jej synchronizacji. Pamiętać bowiem należy, że duże biblioteki naukowe dysponujące już pewnym doświadczeniem od początku szukały samodzielnych rozwiązań – w tym zakresie rola SBP ograniczała się do współpracy i personalnego udziału członków. Precyzyjniej wkład ów zobrazuje szczegółowy przegląd najważniejszych imprez i przedsięwzięć zainicjowanych lub wspieranych przez Stowarzyszenie :

Obraz działalności SBP na polu krzewienia komputeryzacji byłby niepełny, gdyby nie wspomnieć o działalności Komisji d/s Opracowania Rzeczowego intensywnie pracującej na rzecz języków dla systemów zautomatyzowanych czy Komisji Bibliotek Naukowych działającej w wielu płaszczyznach. Problematyka komputeryzacji była także obecna na niemal każdym spotkaniu i konferencji SBP niezależnie od tematu wiodącego i z roku na rok przybierała na intensywności. Poza formami zorganizowanymi wielu członków SBP włączało się w prace innych środowisk, by wspomnieć współpracę z Konsorcjum VTLS, bibliotekami grupy TINLIB, ALEPH, PROLIB[15], Polskim Towarzystwem Informacji Naukowej, ośrodkami akademickimi czy CUKB. Współpraca owocowała wspólnymi projektami i przedsięwzięciami, a ich ukoronowaniem stały się liczne konferencje i publikacje. Właśnie liczba publikacji w poszczególnych latach świadczy najlepiej o tempie zachodzących przemian : w latach 1970-1980 ukazało się ich 55[16] , w kolejnym dziesięcioleciu ok. 100[17], w przeciągu zaś pierwszych pięciu lat ostatniej dekady aż 446[18] (w tym 1990 – 47 poz. , 1991 – 81 , 1992 – 78, 1993 – 87, 1994 – 133) i wciąż lawinowo rośnie.

Równie wielkie zasługi w krzewieniu idei komputeryzacji mają wydawnictwa SBP : „Przegląd Biblioteczny”, „Bibliotekarz” i „Poradnik Bibliotekarza” oraz Komisja Wydawnicza SBP. Dzięki tej ostatniej środowisko bibliotekarskie otrzymało w kilku ostatnich latach kilkadziesiąt doskonałych książek fachowych skupionych w kilku seriach, wśród nich liczne poświęcono automatyzacji. Pierwszą był poradnik „Mikrokomputer w bibliotece”[19] (1990) wydany jako numer specjalny „Poradnika Bibliotekarza”. W latach następnych w serii „Nauka–Dydaktyka–Praktyka” ukazały się materiały „Automatyzacja bibliotek publicznych” (1993), „Komputery w bibliotekach – Polska ‘94” (1994), monografia „Kartoteka wzorcowa języka KABA” (1994) oraz podręczniki : „Zastosowanie komputera w bibliotece”[20] (1996), „Komputery–biblioteki–systemy”  A. Radwańskiego (1996) i „Internet w bibliotece” Z. Dobrowolskiego (1998). A także drugie wydanie „Bibliotekarstwa” (1998), które poszerzono o 10 nowych rozdziałów – głównie dotyczących komputeryzacji.

Jeszcze więcej książek o komputeryzacji przyniosła druga seria „Propozycje i Materiały”, gdzie poza kilkoma tomami tekstów pokonferencyjnych[21] wydano liczne podręczniki i instrukcje[22], a wśród nich najbardziej oczekiwane : „Format USMARC rekordu bibliograficznego dla książki”, „Kartotekę wzorcową języka KABA” T. Głowackiej (1997) i „Elementarz MAK–a dla bibliotekarzy” J. Maja (1999); wciąż opracowywane są nowe. Seria dała także początek nowemu cyklowi : usamodzielnionej w 1998 r. podserii „FoKa”[23].

Mijająca dekada zbiegła się w czasie z przełomem w automatyzacji polskich książnic. Proces ten był jednak opóźniony o co najmniej pełne dziesięciolecie wzglądem bibliotekarstwa światowego  – co paradoksalnie – pomogło ustrzec się przed wieloma błędami i skorzystać z doświadczeń zagranicznych. Osiągnięciami tego okresu, by wspomnieć tylko najważniejsze, są z całą pewnością wysiłki na rzecz standaryzacji formatu danych oraz  katalogowania kooperatywnego. Powstały specjalistyczne instytucje i stowarzyszenia, istnieją bogate, dostępne on–line katalogi  krajowych bibliotek i bibliografie elektroniczne. Głębokie zmiany zaszły też  w kształceniu akademickim bibliotekarzy, gdzie coraz więcej czasu poświęca się pracy w laboratorium i na dostępnych zdalnie maszynach. Najważniejszym jednak osiągnięciem – gdyż rzutującym na całe środowisko  bibliotekarzy – stało się pokonanie barier psychologicznych i wypracowanie swoistej kultury informatycznej,  która w pełni zaowocuje dopiero w XXI wieku.

© Wszelkie prawa zastrzeżone, W. M. Kolasa. Kraków 2003 http://www.wmkolasa.up.krakow.pl/



[1] Szerzej omawia je Radosław Cybulski w szkicu : Problemy automatyzacji bibliotek. „Rocznik Biblioteki Narodowej” R. 16 (1980), s. 19–45.

[2] Skróty : CKKZ – Centralny Katalog Książek Zagranicznych ; CKBCzZ – Centralny Katalog Bieżących Czasopism Zagranicznych w Bibliotekach Polsich.

[3] [...] Od sierpnia 1989 Rząd Federalny USA zezwala na eksport do Europy Wschodniej i Chin komputerów PC/AT bazujących na procesorze 80286, w tym tzw. „laptopów”[...], cyt. za. K. Golachowski : „PCkurier” sprzed laty. „PCkurier” 1997, nr 20, s. 64.

[4] Szerzej : Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Komputeryzacja prac w bibliotece” „Bibliotekarz” 1987, nr 10/11, s. 18-66.

[5] Biuletyn ZG SBP 1993, nr 3 , s. 47

[6] Biuletyn ZG SBP 1992, nr 1, s. 8

[7] E. Dobrzyńska-Lankosz : Konsorcjum polskich bibliotek stosujących VTLS. Sześć lat współpracy W: Współpraca bibliotek naukowych w zakresie automatyzacji. Warszawa 1998, s. 21.

[8] Przy współudziale SBP.

[9] Biuletyn Komisji Automatyzacji 1995, nr 1, s. 7-8

[10] Biuletyn Komisji Automatyzacji 1995, nr 3 , s. 7-8

[11] Biuletyn Komisji Automatyzacji 1995, nr 1, s. 8-10

[12] Biuetyn ZG SBP 1995, nr 3/4, s. 13-14 ; Biuletyn Komisji Automatyzacji 1995, nr 3 , s. 11-12

[13] Komputeryzacja bibliotek publicznych. Warszawa 1996, s. 73-75

[14] Biuletyn Komisji Automatyzacji 1995, nr 1, s. 10; tamże 1995, nr 3 , s. 14 ; Biuletyn ZG SBP 1997, nr 2, s. 104-107

[15] Szerzej : Współpraca bibliotek naukowych w zakresie automatyzacji. Warszawa 1998.

[16] R. Cybulski : Problemy automatyzacji bibliotek , op. cit. s. 40-43.

[17] Dane za lata 1980-1988 wg T. Łapacz : Automatyzacja w bibliotekarstwie i informacji naukowej. Publikacje w języku polskim za lata 1980-1988 „Poradnik Bibliotekarza” 1990, nr 4/5, s. 37-40 [85 poz.] ; dane za rok 1989 oszacowano na 15 poz.

[18] Dane za lata 1990-1994 wg : C. Kasiborski, J. Poważyńska : Automatyzacja w bibliotekarstwie i informacji naukowej. Bibliografia polskiego piśmiennictwa specjalistycznego za lata 1990-1994. Wałbrzych 1995.

[19] Autorzy : A. Nahotko, W. Szczęch.

[20] Autorzy : J. Maj, A. Nahotko, W. Szczęch; 2. porzerz. wyd. książki „Mikrokomputer w bibliotece”.

[21] Biblioteka naukowa. Warszawa 1995 i Komputeryzacja bibliotek publicznych. Warszawa 1996

[22] Poza wymienionymi m. in.: A. Paluszkiewicz : Struktura danych w zintegrowanych systemach bibliotecznych. Warszawa 1997; M. Burchard : Foramt USMARC rekordu bibliograficznego dla druku muzycznego. Warszawa 1997 ; poradnik :  Katalogowanie książek i wydawnictw ciągłych w formacie USMARC. Warszawa 1997; Hasła osobowe, korporatywne i tytułowe. Warszawa 1999; Adaptacja formatu MARC BN dla potrzeb bibliografii regionalnej. Warszawa 1999.

[23] Dotychczas wydano : „Język haseł przedmiotowych KABA”. Warszawa 1998 i  „Współpraca bibliotek naukowych w zakresie automatyzacji”. Warszawa 1998.