MOL 2000+ w sieci: http://www.mol.pl/ lub http://www.vulcan.edu.pl/


[logo programu]

MOL 2000+ to jeden z najpopularniejszych programów bibliotecznych nowej generacji dla bibliotek szkolnych.


Ćwiczenia podstawowe:

Uruchom program [ikona na pulpicie lub menu start=>programy=>Vulcan=>Mol200+ =>Mol200+ 
Dyspozycje do ćwiczeń sformułowano w sposób bardzo ogólny. Jeśli będziesz mieć problemy lub wątpliwości szukaj podpowiedzi w menu POMOC.

I. WYSZUKIWANIE PROSTE: wykorzystując tradycyjny mechanizm indeksów wyszukaj niżej wymienione książki i wykonaj z nich zestawienie.  Zanim rozpoczniesz wyszukiwanie zdefiniuj własne zestawienie. Wykonaj kolejno: Zestawienia, Nowe, [w okienku Nazwa zestawienia wpisz własne nazwisko], zaznacz opcję „zestawienie dostępne przez www”, Dodaj, Tak. Teraz możesz już uruchomić opcję Katalog i rozpocząć wyszukiwanie . Pamiętaj aby każda wyszukaną pozycję dodać do zestawienia . 

1. Wszystkie książki autorstwa: T. Różewicza, H. Balzaca, W. Przyborowskiego, Sat–Okha, J. Słowackiego.
2. Niektóre książki: A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza.
3. Książki pod tytułem: Rilla ze Złotego Brzegu, Odyseja [1992], Zamek, Antygona.
4. Kilka książek z serii: Biblioteka Narodowa. Seria 2, Nasza Biblioteka, Świat bez Tajemnic.
5. Kilka książek dotyczących: muzyki [UKD – 78...], psychologii [159.9...].
6. Kilka książek dotyczących: Starożytnego Rzymu, Krakowa oraz kilka tomików poezji francuskich.

II. ZESTAWIENIA.
Obejrzyj zestawienie. Zestawienia, kliknij podwójnie w tytuł twego zestawienia, [teraz możesz ewentualnie usunąć niektóre opisy]. Aby obejrzeć wydruk wybierz: Drukuj, a następnie Powiększ. UWAGA. Nie drukuj go na drukarce. Po obejrzeniu zestawienia wybierz: Zamknij. Zestawienie można również oglądać w internecie: uruchom przeglądarkę internetową i z menu ulubione wymierz: MOL 2000+ [lub samodzielnie wpisz adres właściwego serwera www], po wyświetleniu strony wybierz link Zestawienia.

III. WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE: wykorzystując opcję Wyszukiwanie znajdź książki:
W opisie których występują słowa: kwiat lub dziewczyna [pamiętaj o maskowaniu]
Poezje i dramaty wydane pomiędzy 1986–1987 [szukaj hasła przedmiotowe: poezja lub dramat]
Książek o tematyce biblijnej wydanych w latach 1990–1991 [UKD: 22]
Książek zawierających indeksy, wydanych w obrębie serii, których tytuł rozpoczyna się od wyrazu Biblioteka

IV. UDOSTĘPNIANIE. Zapisz się do biblioteki. Wybierz: Czytelnicy, Nowy i wypełnij kartę własnymi danymi. Zaznacz opcję „nauczyciel”, nie wypełniaj pola kod i hasło. Aby rozpocząć wyszukiwanie ustaw focus na swoim nazwisku i zatwierdź Enter (lub Karta). Teraz wypożycz na swoje konto kilka książek [wybieraj numery inwentarzowe z zakresu: 1 do 1000]. O technice wypożyczania doczytaj w helpie: pomoc/udostępnianie…/ rejestracja…

Sprawdź jakie książki czytała Kamila Budzyńskaz IVa. Wybierz jej kartę, a następnie zaznacz opcję „karta analityczna”.
Kto i kiedy czytał książkę O. Terleckiego „Od Sycylii do Monte Cassino” [Udostępnianie/karty książek...].
Wyświetl listę nauczycieli zalegających książki. [Udostępnianie/raporty...].
Przeglądnij dostępne statystyki: [Udostępnianie/ statystyka...]. Każdorazowo wybierz opcję i zatwierdź OK.


V. KATALOGOWANIE.

1. Dopisanie numeru inwentarzowego do książki, którą już posiadasz. Dodaj dwa nowe numery do książki: Słownik historii XX wieku – uwaga: kolejne wolne numery zaproponuje komputer, nie wolno ich zmieniać! . Wybierz: Opracowanie/ opisy ... następnie znajdź książkę, wybierz Edytuj i w sekcji Egzemplarze wybierz Dodaj. W okienku, które się pojawi wpisz dowolne dane (prawdopodobne), nie wypełniaj tylko pola Kod kreskowy i Uwagi. Na zakończenie zatwierdź OK. i wybierz Zapisz.
2. Katalogowanie z wykorzystaniem rekordów z importu [np. „Przewodnika Bibliograficznego” lub innego MOL-a]. Dopisz dowolną książkę, spośród tych, które znajdziesz w banku opisów. Wybierz Opracowanie/ opisy ... / Import ... następnie znajdź interesującą ciebie książkę i wyświetl ją w widoku Opis, zatwierdź Pobierz. Otworzy się formularz katalogowy (już wypełniony). Przeglądnij kolejne opcje i zwróć uwagą jak wpisywane są dane bibliograficzne (znaki umowne, odstępy itp.). Aby opis pobrać do naszego MOL–a wystarczy wypełnić w sekcję Egzemplarze. Postępuj podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu. 
3. Katalogowanie książki podobnej do tej, którą już posiadasz: Dopisz „Zamek” F. Kafki (masz: Wyd. 7 zm., 2001) w bazie jest (Wyd. 4, 1986). Wybierz: Opracowanie/ opisy ... następnie znajdź książkę odpowiednią książkę, wybierz Pobierz. Otworzy się formularz katalogowy (już wypełniony), wprowadź poprawki. Wypełnij sekcję Egzemplarze. Postępuj podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu.
4. Katalogowanie ręczne. Opracowanie/ opisy ... / Nowy ... [lub przycisk Nowy opis]. Wprowadź ręcznie poniższe opisy. Uwaga: najpierw sprawdź, czy w bazie nie ma już identycznych. Jeśli taki opis już istnieje należy go skasować. Przed katalogowaniem przeczytaj pobieżnie tekst pomocy Katalogowanie/Książki/Książki jednotomowe…. PAMIĘTAJ! hasła formalne i rzeczowe winny być kopiowane ze słowników. Wypełniając te pola w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy odpowiednie hasło jest już w słowniku (gdy tak) wówczas należy je przejąć, gdy go tam nie ma wówczas można stworzyć go ręcznie. Większość znaków umownych należy wprowadzać z klawiatury (nie podaje się tylko znaków rozpoczynających i zamykających dany element lub strefę), pamiętaj również o spacjach we właściwych miejscach (w opisie bibliograficznym przed i po każdym znaku umownym umieszcza się spację; tylko przed kropką i przecinkiem nie dajemy znaku spacji!)

Grzeszczuk, Stanisław (1934–1999)

  "Treny" Jana Kochanowskiego / Stanisław Grzeszczuk. - Wyd. 2 popr.
  Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1988. - 157, [2] s. : 1 faks. ; 17 cm
  (Biblioteka Analiz Literackich, ISSN 0519-7929 ; 54)
  ISBN 83-02-03692-7
  Kochanowski Jan - "Treny"
  Poezja polska - historia - 16 w.
  821.162.1(091)-1"15"A/Z

 

Eliot, George (1819–1880)
  Młyn nad Flossą / George Eliot ; przeł. [z ang.] Anna Przedpełska-Trzeciakowska ; oprac. Alina Szala
  Wrocław ; Kraków [etc.] : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1991. - CVI, 616 s. ; 17 cm
  (Biblioteka Narodowa. Seria 2, ISSN 0406-0636 ; nr 234)
  Nazwa aut.: Mary Ann Evans. - Oryg.: "The mill on the Floss"
  ISBN 83-04-03446-8
  Eliot George - "The Mill on the Floss"
  Powieść angielska - 19 w.
  Powieść angielska - historia - 19 w.

  821.111-3+821.111(091)-3"18"A/Z

Po zakończeniu katalogowania obejrzyj stworzone przez ciebie opisy.

VI. OBEJRZYJ OBIE STATYSTYKI KSIĘGOZBIORU. Opracowanie/statystyki...

VII. GROMADZENIE
Obejrzyj inwentarz. Gromadzenie/księgi inwentarzowe… 
oblicz wartość księgozbioru Gromadzenie /wartość…/księgozbiór… a następnie księgi ubytków.

VIII. EKSPORT. Wyeksportuj do pliku cały twój katalog. Inne/Eksport/ zaznacz opcję „Opisy bibliograficzne”, „Całą baza”, „Książki”. Następnie wybierz Utwórz plik …… (na pulpicie np. Kowalski.txt) [zamiast Kowalski wpisz swoje nazwisko]. Zatwierdź OK, wybierz Eksportuj. Odczekaj aż proces się zakończy i wybierz Zamknij. Przejdź na pulpit Windows i sprawdź jak są zapisane dane (jest to uproszczona wersja Formatu USMARC).

IX. IMPORT. Zaimportuj dane, które przygotowałeś w MAK–u (PP i BZCz). Zastosuj procedurę odwrotną do eksportu. UWAGA: jeśli pracujesz w sieci operacji tej nie można wykonywać na kilku stanowiskach jednocześnie! 

X. KATALOGWANIE INNYCH RODZAJOW DOKUMENTÓW. W miarę możliwości czasowych spróbuj skatalogować kilka dowolnych opisów kartoteki: kilka artykułów i rozprawę z książki (mogą być fikcyjne). Wybierz: Nowy opis … Kartoteka … artykuł lub Nowy opis … Kartoteka … Rozdział (fragment) książki. Postępuj podobnie, jak przy katalogowaniu książek. W sytuacjach wątpliwych szukaj podpowiedzi w menu Pomoc/katalogowanie/kartoteka… 

XI. Sprawdź co zawiera opcja: Inne/Ustawienia… Zapoznaj się z informacjami na wszystkich kartach. UWAGA: niczego nie zmieniaj! 

XII. MODUŁ INTERNETOWY
[...>> OPAC ćwiczenia


© W. M. Kolasa. Kraków 2002 http://www.ap.krakow.pl/~wmkolasa/