SOWA w sieci: http://www.sokrates.pl


[logo producenta]

Program SOWA jest pakietem dedykowanym dla małych i średnich bibliotek różnych typów: publicznych, uczelnianych, zakładowych, pedagogicznych. 


ĆWICZENIA PODSTAWOWE:

1. Uruchom program [ikona SOWA (windows) na pulpicie]

2. Zapoznaj się z opcjami programu. Wybierz menu Pomoc i przeczytaj o podstawach wyszukiwania, wyszukiwaniu zaawansowanym, wydrukach i edycji danych



Wyszukiwanie proste:

1. Z menu Katalog wybierz Katalog wzorcowy
2. Używając zakładek (indeksy) na dolnej belce okna oraz okna dialogowego Szukaj (u góry) wyszukaj i zaznacz pozycje wg poniższego wyliczenia. Aby zaznaczyć pozycję należy ją podwójnie kliknąć (pozycje zaznaczoną odznaczamy również podwójnym kliknięciem).


Obsługa kolekcji:

1. Aby obejrzeć wyniki wyszukiwania przejdź na zakładkę Kolekcja. Teraz możesz niektóre książki odznaczyć. Używając opcji z menu Zestawienie wygeneruj kolejno dostępne tam typy zestawień (opcje te widnieją także jako przyciski górnej belki). 
2. Po zakończonej pracy skasuj kolekcję (menu Zapytanie).


Wyszukiwanie zaawansowane:

Przykład: wyszukaj książki autorów o imieniu Jan, którzy napisali książki, w których tytule wystąpiły wyrazy: dom lub podręcznik. 
Rozwiązanie
1. Używając Opcji z menu Zapytanie / Elementarne wyszukaj kolejno: Książki, które w tytule zawierają wyraz: dom, następnie podręcznik, następnie Książki, napisane przez autorów o imieniu Jan.
2. Używając Opcji z menu Zapytanie / Złożone połącz wyniki wyszukiwania operatorami Boole'a, czyli:  (1+2)*3 i wykonaj kwerendę. Wynik winien wynosić 70 pozycji.
Uwaga: w programie stosuje się następujące operatory: + oznacza sumę logicznę, * iloraz, / negację. Nadto w miarę potrzeb nawiasy okrągłe.

Ćwiczenie: wyszukaj niżej wyliczone zapytania i każdorazowo wydrukuj je na ekranie:

1. Książek z zakresu filozofii lub historii wydanych w formacie 21 cm
2. Podręczników wyd. w roku 1980 lub 1987
3. Książek nt. roślin wyd. w roku 1993 lub 1994
4. Książek nt. roślin, z wyjątkiem wyd. w roku 1993 lub 1994


Katalogowanie:
Katalogowanie w systemie sowa jest dość specyficzne. Aby zapoznać się ze sposobem wypełniania formularza otwórz dowolny rekord do modyfikacji i obejrzyj formularz (są dwie zakładki: Dane podstawowe i klasyfikacja). Po obejrzeniu zamknij rekord nie zapisując zmian.

Zasady katalogowania w programie SOWa. Istnieją trzy typy pól:
1. Wypełniane poprzez listy wyboru (combo)
2. Wypełniane z KHW (kartotek haseł wzorcowych)
3. Wypełniane rzecznie.
W trakcie nauki proponuję każdorazowo po ustawieniu kursora w polu (jeśli nie jest to pole listy) wybierać menu POMOC. W efekcie albo wyświetli się artykuł help albo  odpowiednia katroteka wzorcowa. Bądź cierpliwy i uważnie czytaj teksty Pomocy.
Niektóre elementy opisu są tzw. kluczami ( Hasła przedmiotowe, UKD, ISBN, Klasyfikacja [dział]) – aby je wprowadzić należy w polu klucze wywołać podpowiedź POMOC i postępować zgodnie z sugestiami systemu. Katalogując wypełniaj kolejne pola, gdyż nie wszystkie są wyświetlane na karcie (np. język).

 Tuchańska, Barbara                                                                  434.990 II 
       Mały słownik owadów Polski zachodniej : region wrocławski / Barbara      
 Tuchańska, Andrzej Rabczenko. - Wyd. 3 popr. i uzup.
     Wrocław : Wydaw.Dolnośląskie, 1989. - VXI, 344, [45] s. : il. ; 30 cm
     Lektura uzupełniająca dla studentów III roku zootechniki
     ISBN 83-204-1118-1

 Owady - systematyka 
 Owady - fizjologia - encyklopedia 
 Łąki i pastwiska - flora - Wrocław (okręg) 
 UKD: 595.7+632.7](03) 
 Kl. syst. XI.1.2.1



© W. M. Kolasa. Kraków 2002 http://www.ap.krakow.pl/~wmkolasa/