7.5 ROZWÓJ SYSTEMÓW 


Najwięcej informacji o omawianych programach przynosi jednak analiza tempa rozwoju. Pod tym względem produkty dzielą się na cztery grupy:

1. MAK jest wprawdzie stale doskonalony, lecz bez wyraźnych zmian technologicznych. Jego rozwój jest zatem nieco pozorny, gdyż modernizacja polega na dopisywaniu nowych funkcji, eliminacji błędów i dostosowania do pracy z nowszym sprzętem. Podejście to sprawia, że program już od dawna nie wykorzystuje potencjalnej mocy współczesnych komputerów i coraz trudniej przychodzi mu współpraca z nowymi systemami i peryferiami. Problem pogłębił się zawłaszcza po roku 2001, gdy Microsoft – producent DOSa oficjalnie zakończył rozwijanie tego środowiska.

2. Producent Sowy i Sowy 2 – poznańska firma Sokrates zastosował inną strategię i sukcesywnie przenosi własne produkty na nowszą platformę. Warto jednak zauważyć, że zastosowana migracja międzysystemowa (z DOS do Windows) dotyczy przede wszystkim interfejsu, podczas gdy główne rozwiązania na poziomie bazy danych (czyli dostęp plikowy) nie zostały zmienione. W efekcie najnowsze wersje Sowy to raczej graficzne nakładki na Sowę w wersji tekstowej, niż nowy produkt. Wspomniany trend nie obejmuje jednak całego systemu. Prócz nakładek programiści Sokratesa wprowadzili w ostatnich latach także kilka nowoczesnych rozwiązań, szczególnie własny serwer bazodanowy. O aktualnym modelu systemu można zatem powiedzieć, że jest tworem heterogenicznym, przejściowym. Przyjęty kierunek modernizacji jest jednak zgodny z najnowszymi zdobyczami informatyki i rokuje spore nadzieje. Według zapewnień producenta w najbliższym czasie cały system będzie przeniesiony na wydajny serwer Postgress SQL i być może wyemigruje do środowiska linuxowego.

3. Najdalej posuniętych zmian dokonano w programie Libra. Aktualnie oferowana wersja systemu pod nową nazwą Libra 2000 różni się od swego protoplasty zasadniczo. Poprawniej będzie skonstatować, że jest nowym produktem: inne środowisko (Windows), przebudowany graficzny interfejs, a przede wszystkimi architektura klient–serwer i posadowienie bazy na nowoczesnym serwerze SQL. Cechy te sprawiają, że nowa Libra jest aplikacją łatwą w eksploatacji i zapewniającą duży poziom bezpieczeństwa danych.

4. W podobnym kierunku rozwija się drugi produkt programistów z firmy MOL – system Patron. Zmiany mają jednak inny charakter. Najnowsza wersja programu Patron 2 nie różni się wprawdzie pod względem logicznym od swego poprzednika, gdyż już wcześniej wykorzystano tu najnowsze rozwiązania bazodanowe (architekturę klient–serwer i SQL), które są ciągle doskonalone. Przebudowa objęła głównie strukturę bazy danych, którą dostosowano do pełnej obsługi MARC 21 oraz wzbogacono pakiet we wiele nowych funkcji przydatnych w placówkach o rozbudowanej strukturze. 

Tab. 18 Plany rozwojowe

Libra 2000

Patron 2

Sowa

Sowa 2

MAK

– serwer Z39.50
– doskonalenie formatu
– bibliografia regionalna

– serwer Z39.50
– bibliografia regionalna

– wypożyczalnia oparta na architekturze klient–serwer
– system obsługi zakupu centralnego**

– przebudowa systemu do architekrury klient–serwer opartej na Postgress SQL (Linux)*

– klient Z39.50
– wyszukiwanie swobodne w MAK WWW
– katalogowanie w MAK WWW

* planowane ukończenie prac w I półroczu 2003 r.; ** planowane ukończenie prac w XII 2002 r.



... Dalej