PBA - Raport rozbieżności


  1. Po sporządzeniu wyczerpującej listy własnych opisów, należy spr. czy już nie zostały wprowadzone do bazy. Proponuję szukać przez indeks tytułowy i sprawdzić dokładnie czy zgadza się tyt. czasop, numer, rok wyd. i autor. Proszę to zrobić bardzo starannie, gdyż mogą już być opisy jednobrzmiące z poprzednich lat (nawet tych samych autorów!!!). Jeśli stwierdzimy, że to ten sam opis musimy mieć 100% pewności.
  2. Jeśli taki opis zlokalizujemy wówczas proszę:
  3. Niektóre różnice proponuje poprawiać samodzielnie, bez konieczności zgłaszania tego wykładowcy. Do tego typu rozbieżności zaliczam:
  4. Za różnicę istotną uznaję pomyłki w nawach autorów, numeracji, paginacji, brzemieniu tytułu, podtytułu, braku adnotacji itp. Tylko takie rozbieżności proszę wyselekcjonować i zrobić to bardzo dokładnie. Aby nie było konieczności kilkukrotnej wizyty na dyżurze.
  5. Druga grupa spraw istotnych to sytuacja, gdy brak w bazie SOWy wydawnictw zwartych, do których z BZCz należy dopisać recenzję. Te przypadki proszę zostawić na koniec pracy. Gdyż należy znaleźć odp. książkę w bazie wzorcowej i ją dopisać, a następnie dodać rec. z BZCz. W zależności od liczby takich opisów i ich charakteru (polskie, zagraniczne) podam Państwu w przyszłości źródła, skąd należy brać opisy książek (mam jednak nadzieję, że będą to przypadki nieliczne).
  6. Po wnikliwej analizie sytuacji uznałem, że takie (tj. istotne) rozbieżności musze osobiście zweryfikować na dyżurze. Aby to logistycznie sprawnie zorganizować proszę przygotować sobie listę uporządkowana rosnąco wg numerów z BZCz (w obrębie każde numeru, jeśli mamy po kilka) wraz z krótkim opisem charakteru rozbieżności. 
  7. Lista taka (na potrzeby sprawnej pracy na dyżurze) powinna wyglądać wg poniższego schematu. Chodzi o to aby sprawnie porównać to, co jest w bazie, z tym co mają Państwo w BZCz i móc szybko zadecydować.
  8. Niezależnie od czasu, w którym ustalimy poprawna formę. Pozostałe opisy, których obiektywnie brak proszę wprowadzić do bazy. Rozbieżności można ostatecznie zostawić na koniec pracy. Ważne jest natomiast aby się nie zdublować, stad ta kolejność.

©  W. M. Kolasa. Kraków 2006 http://www.wmkolasa.up.krakow.pl/