6.1 OPAC


 Z satysfakcję należy zauważyć, że wszystkie dostępne programy doceniły zalety Internetu i oferują odpowiedni moduł. Jest to trend ważny z kilku powodów:

1. praca w interfejsie www jest niemal intuicyjna, co zwalnia bibliotekarzy z konieczności szkolenia użytkowników;

2. można bez ponoszenia dodatkowych kosztów w dowolnym czasie rozbudować liczbę terminali dla czytelników;

3. użytkowanie interfejsu www minimalizuje, zagrożenie awarii, gdyż odbywa się w bezpiecznej architekturze klient–serwer;

4. w zależności od potrzeb i możliwości można stale lub czasowo ograniczyć zasięg usługi bądź do Intranetu, bądź Internetu.

Oferta poszczególnych producentów jest pod tym względem bardzo zróżnicowana: jedynie w przypadku Libry 2000 i Patrona 2 OPAC WWW jest standardowo wbudowany do systemu i nie ponosimy dodatkowych kosztów. Inni producenci wymagają aby zakupić go oddzielnie, a kwota ta jest niemała (MAKWWW – 2440 zł; Sowa i Sowa 2 – 6000 zł). Moduły OPAC WWW różnią się także pod względem oferowanych funkcji: od najprostszego (MAK), który udostępnia tylko indeksy po najbardziej rozbudowany (Patron 2), gdzie znajdziemy również opcję wyszukiwania swobodnego z operatorami Boole’a, możliwość logowania się na konto czytelnika,  dokonywania rezerwacji, przeglądania zestawień i rozbudowany help. 

Tab. 5 Funkcje OPAC WWW

Libra 2000

Patron II

Sowa

Sowa II

MAK

1. indeksy
2. w. swobodne
3. konto czyt.
4. zestawienia

5. help

1. indeksy
2. w. swobodne
3. konto czyt.
4. zestawienia
5. help
6. rezerwacja

1. indeksy
2. w swobodne
3. konto czyt

1. indeksy
2. w. swobodne
3. konto czyt.

1. indeksy

wbudowany

wbudowany

za dodatkową opłatą

za dodatkową opłatą

za dodatkową opłatą (odrębny program MAKWWW)

... Dalej