Wróć na początek

BHP - modyfikacja

* [ew. poprawki i uzupełnienia dopisane po 30 IV - zostaną oznaczone innym kolorem]


 1. Aby wykonywać modyfikację istniejącego rekordu należy:

2. Typy modyfikacji. Zależnie nie od rodzaju i jakości opisywanej jednostki można wyróżnić dwa typy modyfikacji:

3. Warto uściślić co nie jest błędem ani różnicą (w sensie magicznych 100% z punku 2.1). Innymi słowy które różnice można zaakceptować:

4. Pewien wyjątek do 2.2 i 2.3 stanowi adnotacja. Ponieważ w zależności od funkcji źródła mogą być tworzone różne adnotacje toteż nie można arbitralnie twierdzić, która jest poprawna przed zakończeniem wszystkich prac i zamknięciem bazy. A zatem jeśli w naszym źródle stwierdzimy adnotację - raczej na pewno będzie ona inna od istniejącej. W takim przypadku proponuję nawet bez konsultacji ze mną wpisać tę adnotację tymczasowo do kolejnego pola 991 poprzedzając ja kodem źródła i @. Np.:

991 ^Stara adnotacja ........
991 ^BHP01@: Nowa adnotacja ................  <--- dopisano z BHP01
991 ^BZ KHPP@: Jeszcze jedna nowa adnotacja.  <--- dopisano z BZ KHPP

5. Adnotacje zawartościowe. Uwagi z punktu 4. stosuje się do wszystkich typów adnotacji z wyjątkiem adnotacji zawartościowych. Uwagi zawartościowe mają bowiem nieco innych charakter i można sformułować jednoznacznie; nie powinny przy tym one figurować w odrębnych polach, chyba że na zasadzie tymczasowości. Zatem jeśli napotkamy opis a taką adnotacją naszą rolą będzie jego uporządkowanie - pod warunkiem rzecz jasna, że dysponujemy wszystkimi danymi; jeśli nie mam wszystkich danych - możemy wpisać kolejna adnotację zawartościowe zgodnie z 4 (i traktować to jako adnotacja tymczasowa). Więcej o tego typu problemach pisze w punkcie E sekcji opis.

6. Rozprawa. Szczególny typ opisu stanowią rozprawy (tzn. fragmenty samoistne piśmienniczo opublikowane w książkach). Zwracam uwagę, że obiekty takie można katalogować dwójnasób: albo wg wzoru  4 (gdy mamy jeden opis), albo wg wzoru 7, gdy jest ich kilka w jednej bazie (roboczo nazywam takie obiekty RAd). Więcej na ten temat w punkcie C sekcji opis


©  W. M. Kolasa. Kraków 2008 http://www.wmkolasa.up.krakow.pl/ [aktualizacja 30.03.2008]